What a wonderful world this could be,... Maybe.

Přidáno: 23.07.2014

Slyšeli jste už o autorovi jménem Marcus Chown? Pokud ne, zapamatujte si jej, určitě na něj někdy narazíte. Je konzultantem kosmologie pro časopis New Scientist, v roce 2010 se dostal do užšího výběru Královské společnosti za svou vědeckou publikaci. Poté obsadil nejvyšší příčku za aplikaci pro iPad "Solar System" v soutěži "FutureBook Digital Innovation Awards". Skvělých výsledků dosahuje právě proto, že složitá témata fyziky a astronomie dokáže vysvětlit srozumitelně. U nás právě vyšla v edici Tema Knihy Zlín jeho kniha Jaký to nádherný svět, kde tyto kvality dává na obdiv. 

    

Představení v anotaci je poměrně tajuplné, a tak jsem nevěděla, co mě čeká, dokud jsem se nepustila do čtení. Co si představíte pod označením "Není to kniha o všem. Berte ji jako pokus jedince porozumět všemu."? Víte, jak se píše o všem? Pojďme si poodhalit, co můžete očekávat. 

 

"Muži jsou výsledkem produkce testosteronu. Jsou v podstatě ženami s jedním genem navíc. A každý muž na Zemi - i ten nejmužnější chlap - byl prvních čtyřicet dní své  existence ženou."

 

"Zatímco bez jídla můžeme přežít po dobu jednoho měsíce a bez vody jeden týden, bez přísunu kyslíku jen asi tři minuty. V každém okamžiku našeho života nás tedy od smrti dělí pouhé tři minuty."

 

Tři sta devadesát stránek se nezdá být na vědeckou publikaci mnoho. Na avizovaný pokus autora podchytit vše se to zdá být dokonce málo. Vybral si proto témata, která mu jsou blízká a zároveň jsou zajímavá pro čtenáře. Vše podává s vtipem a aniž by se odchýlil od faktů, překvapuje nás informacemi, které jsou pro nás samozřejmostí, nebo si jich v každodenním životě nevšímáme. Nahlédneme pod pokličku evoluce, přičemž začneme u buněk, zaskočíme na exkurzi do pohlavního rozmnožování, následuje pochopení vzniku energie a fungování trhů a zavítáme do oblíbené fyziky a kosmologie. Vše je vysvětlováno s pečlivostí a lehkostí, aby se na tomto výletu nikdo neztratil. 

 

Nemohu říci, že bych knihu četla jedním dechem. Mezi kapitolami jsem si dávala pauzu, abych témata strávila. Rozhodně je potřeba určitá míra soustředění, a tak nedoporučuji pouštět se do vědy ve chvíli, kdy jste unavení nebo jen hledáte "něco" před spaním. Přiznávám se, že se mi podařilo usnout s Kindlem v ruce. Každá stránka je nabitá novými pojmy, k nimž se autor někdy vrací až o pár desítek řádků později. Vnímejte, co čtete. Zvláštní bylo přeskakování témat - začíná se evolucí, následuje fungování trhů a přechází se do geologie. Zároveň je tato nesourodost nespornou výhodou knihy - prostě a jednoduše si přečtete to, co vás zajímá. Nečeká se od vás, že jdete od strany jedna až po závěrečné poděkování. 

 

Oblasti, které jsem znala, mi přišly vysvětlené a rozpitvané na úroveň žáků základní školy. Tento přístup jsem uvítala naopak u kapitol, které už mi nebyly tak blízké. Autor opravdu ukazuje, že umí složité věci popsat jednoduše tak, aby jim rozuměli i jiní, třeba ti, kteří cestují autobusem číslo dvacet pět (takto odvážně se hodnotí sám Marcus Chown). Kniha zcela určitě zaujme ty, kteří si chtějí nenásilnou formou oprášit některé informace z biologie, zákonitosti fyziky a kosmologie, aniž by museli hledat tlusté učebnice z gymnázia. 

 

Hodnocení: 75%

 

Chuť: Má atom nějakou příchuť?

 

Čtení ke kávě: Espresso ještě před čtením, abyste měli mysl koncentrovanou. 


Zpět na seznam článků
Copyright 2013 - 2024 © Hot Coffee