Vyšetřovatel v pasti, žena v kleci
Mladá, pěkná, úspěšná, tajemná, ne zrovna oblíbená, bez přátel ... Najednou zmizela. Uplynulo pět let. Demotivovaný, svérázný, postřelený, odstrčený … Znovu otevírá případ zmizení.
Komisař Carl Mørck je životem otrávený. Byli tři. Na místě činu zastřelili před několika měsíci jeho kolegu, další skončil ochrnutý, Carl se po měsících zotavování jako jediný dal dohromady a nastupuje zpět do práce. Má ale v plánu dělat jediné - nic. Jeho nadřízení z návratu také nejsou nadšení. Z politických důvodů vytváří oddělení Q, oddělení případů vyžadující zvláštní pozornost, oddělení o jednom člověku, oddělení morouse Carla, kterého chtějí mít z očí a které jim zajistí od policejní ředitelky pěkné peníze. Kancelář v barvě nemocnic východního Německa mu zřídili ve sklepě, který je opuštěný jako souostroví Gulag. Ke splnění svého úkolu “dělat nic” potřebuje internet a Google.
Na stole Carlovi přistálo čtyřicet případů, které nebyly nikdy objasněny, a přidělen asistent Asad. Sklepní kóji ovanula vůně arabských pokrmů a meditativní hudba, na podlaze se objevil modlitební kobereček a na stole Korán. Tento pořízek ze Sýrie mu měl dělat řidiče, uklízečku, vařit kafe, ale on se začal zajímat o případy a vtáhl tak Carla do práce. Jak se společně prokousávají případem, začnete mít rádi i Carla. Náhodou vybrali případ pět let starého zmizení političky Merete Lynggaardové, nejobsáhlejší spis.
O soukromém životě Merete toho nikdo příliš neví. Má postiženého bratra Ufeho, který nemluví. Přítele nemá, ale v týdnu před zmizením měla rande a začala dostávat tajemné vzkazy. Když se vydala s Ufem do Berlína, vypařila se z trajektu jako pára nad hrncem. Z moře nikdy nevyplavala, žraloků, kteří by si ji dali k obědu, v oblasti není tolik. Vyšetřování zjišťuje, že Merete byla ve svém životě jako v kleci - dopravní nehoda, při níž zemřeli rodiče, postižený bratr, žádní přátelé. A tak postupně nesourodá dvojice rozklíčuje, že v předchozím vyšetřování některé informace nesedí a rozšifrovávají krok po kroku Meretino záhadné zmizení.
V příběhu se střídá popis současnosti (Carl, Asad) s pohledem o několik let zpět ze strany Merete, kterou uzavřeli únosci bez jediného vysvětlení do jakési kobky, dodávají jí minimum jídla a pro začátek jí na celý první rok zhasli světlo. Kam až toto může dojít, co všechno člověk vydrží a kdo by něco takového dělal? I Merete by ráda znala odpověď na tyto otázky. Pak se najednou dějové linie střetávají, když Carl s Assadem tuto kobku objeví… Ale co v ní najdou?
Příběh je strhující. Vykresluje šílenství a posedlost některých lidí, hranice, které jsou ochotní překročit a co vše jsou schopní do detailu rozplánovat. Naproti tomu Asad přináší příjemné odlehčení, multikulturní rozdíly rozvíjí jemný humor. Autor šikovně pracuje s ironií a sarkasmem.
Objevila jsem Adler-Olsena díky audioknize, kterou jedinečně čte Igor Bareš. Utrpení Merete je i ze sluchátek hmatatelné. U posledních kapitol jsem napětím sotva dýchala. Pokud hledáte něco k poslechu do auta, u čeho nemusíte přemýšlet nad přemírou postav, “Ženu v kleci” jednoznačně doporučuji a těším se na druhý díl “Zabijáci” ze série Oddělení Q.
Hodnocení: 95%
Káva vylitá na řádcích knihy:
“Pít asadovu kávu byl zážitek, který s ním opravdu zacloumal, a touha spát se rozplynula. Vyplašily ji účinky kofeinu a rychlost, s jakou mu teď v žilách pulzovala krev. Proto začal listovat ve složkách…”
““Dodneška se nedokážu smířit s myšlenkou, že by Merete spáchala sebevražduů, začal a nalil Carlovi šálek příšerné vlažné kávy chutnající jako vývar z ponožek.”
Autor a název: Jussi Adler-Olsen - Žena v kleci
Zpět na seznam článků